מדוע כלבים אוכלים דשא?

כלב אוכל דשא

וטרינרים מסבירים כי קיימות תיאוריות רבות מדוע כלבים אוכלים דשא, ביניהם אינסטינקט, הרגל, חסרים בחומרים תזונתיים. האמת היא שאף אחד לא יודע בוודאות, ובעוד דשא לא רע לכלב שלך, רוב המדשאות מטופלות בכימיקלים שעלולים לגרום לכלב לחלות.

6 סיבות נפוצות לכך שכלבים אוכלים דשא

הורים לחיות מחמד מכירים היטב את האמונה שכלב חולה אוכל דשא כדי לגרום להקאה. עם זאת, אין שום ראיות שתומכות במיתוס הפופולרי לפיו כלב שאוכל דשא והקאות מנסה ליישב קלקול קיבה.

שאל כל וטרינר מדוע כלבים אוכלים דשא וסביר להניח שתשמע שזו השאלה הנפוצה ביותר בכל פרקטיקה. ישנן סיבות שונות לכך שכלבים בוחרים לעשות זאת, בין התשובות הסבירות ביותר שהווטרינר שלך ישתף איתך הן:

  1. אינסטינקט: מתועד היטב שכלבי בר ואפילו זאבים צורכים באופן קבוע צמחים ועשבים, שנמצאים בתכולת הקיבה של בעלי החיים שאכלו או מחפשים עשבים ספציפיים לחפירה. מחקרים מצאו כי עד 10% מהקקי של הזאבים והפומות מכיל עשב. מכיוון שהגור שלך נהנה מדיאטה מאוזנת, אכילת הדשא שלו עשוי להיות רק DNA!
  2. הרגל: כלבים מסוימים עשויים פשוט ליהנות מהטעם ומהתחושה של הדשא בפה. הסיבות מדוע כלבים אוכלים דשא משתנות בין הכלבים וזה יכול להיות פשוט כמו שהכלב שלך פשוט אוהב את זה!
  3. חומרים מזינים: כל הצמחים מספקים ערך תזונתי מסוים והדשא אינו שונה. עם זאת, לכלבים אין אנזימים לפירוק הסיבים בדשא ולכן הוא אינו מציע ערך תזונתי. עם זאת, כמה מדענים להתנהגות בעלי חיים סבורים כי דשא מגרה קיבה וכלבים למדו לעשות תרופות עצמיות כאשר הם לא מרגישים טוב, ומשייכים אכילת דשא להקאה.
  4. רעב: האם נשנוש יכול לצמצם את הפער בין הארוחות? בדיקה קטנה באוסטרליה קבעה כי כלבים לעסו את הצמחייה השופעת באופן קבוע באופן משמעותי לפני שהם קיבלו לאכול. כמות הדשא שנבלעה הושפעה גם מרעב שהם היו.
  5. הקלה במערכת העיכול: ממצאים ממחקר שנערך בשנת 2008 על מדוע כלבים אוכלים עשב מביאים חוקרים להאמין כי דשא יכול למלא צורך תזונתי אבותי שעזר לכלבים בטפילי מעיים בטבע. כלבים כיום מטופלים בטפילים אך הדחף לטהר עשוי להיות מובנה והתנהגות נלמדת מועברת באופן גנטי שכלבים מתייחסים להרגשה טובה יותר.
  6. PICA: בני אדם ובעלי חיים יכולים לחיות עם PICA – מחלה שמאלצת אכילתם של חפצים שאינם מזון כגון דשא. PICA היא מחלה המאובחנת בדרך כלל בקרב כלבים, אך עם מעט הכשרה מנותבת, כלב יכול ללמוד לא לבלוע מקורות שאינם תזונתיים כמו פאזל צעצוע או דשא.

איך לעצור כלב מלאכול דשא

ברוב המקרים, אין מה לדאוג מכלב שאוכל דשא. למעשה, מחקר מאוניברסיטת קליפורניה הראה כי דשא הוא הבחירה הראשונה של רוב הכלבים לנשנש, כנראה בגלל שהוא נגיש כל כך!

מחקרים גילו כי עד 79% מההורים לכלבים דיווחו כי הגור שלהם אכל צמחים וכי דשא נבחר בתדירות גבוהה יותר מכל צמחייה אחרת. המחקר הראה גם כי מכל הכלבים שנבדקו:

68% אוכלים צמחים מדי יום או שבוע.

32% אכלו צמחים פעם בחודש.

8% מהכלבים היו חולים לפני אכילת הדשא.

22% הקיאו לאחר הצריכה.

על פי הדיווחים, גורים שאכלו דשא לא הקיאו לאחר הצריכה.

אם אתה מודאג מכך שהגור שלך מבזבז יותר מדי זמן באכילת דשא, אתה יכול ללמוד כיצד לעצור את הכלב שלך מללעוס את הדשא בעזרת כמה פעילויות יצירתיות ומהנות כמו צעצועי לעיסה.

עבור כלבים שנראים אובססיביים לדשא, הורים לחיות מחמד עשויים לרצות להתייעץ עם וטרינר על מנת להבטיח כי רעיית דשא אינה סימן למשהו רציני יותר.

שתפו את הפוסט

הירשמו לניוזלטר שלנו

קבלו עדכונים ולמדו מהטובים ביותר!

עוד כתבות בנושא