גולדן רטריבר | Golden Retriever

גולדן רטריבר הם אתלטיים, חזקים ומסוגלים לשאת משחק כבד על פני יבשה ומים, תוך שימוש בראש רחב וחזק עם צוואר חזק. הגזע ארוך מעט מגובהו, עם הליכה חלקה, עוצמתית, ופרווה חיצונית דוחה מים, ישרה או גלית.

גולדן רטריבר הוא אחד מגזעי הכלבים הפופולאריים ביותר בארצות הברית. הגישה הידידותית והסובלנית של הגזע הופכת אותם לחיות מחמד נהדרות למשפחה, והאינטליגנציה שלהם הופכת אותם לכלבי עבודה בעלי יכולת גבוהה.

רמת אנרגיה

3/5

רמת חיבה

5/5

חברותיות לזרים

5/5

דרישות גידול

3/5

דרישות אימון

3/5

חברותיות לכלבים

5/5

ערנות

2/5

רגישות לחום

3/5

רצון לשחק

5/5

חברותיות לחיות

5/5

קל לאילוף

5/5

קולניות

3/5
Golden Retriever

סוג

ציד, כלב נחיה

גובה

54-61 ס"מ

משקל

25-34 ק"ג

חיים

10-12 שנים

גולדן רטריבר מצטיינים בהחזרת משחק לציידים, במעקב, בהרחה של סחורות לאכיפת החוק, וככלבי טיפול ושירות. הם גם ספורטאים טבעיים ועושים חיל בספורט כלבים כמו זריזות וצייתנות תחרותית.

קל מאוד להכשיר כלבים אלה ולהסתדר כמעט בכל בית ומשפחה. הם נהדרים עם ילדים ומגינים מאוד על בני האדם שלהם. אם אתה רוצה בן זוג נאמן, אוהב וחכם, שקול לאמץ את אחד הגורים האלה.

מידע נוסף על גולדן רטריבר

אין זה מפתיע שהגולדן רטריבר הוא אחד מעשרת הכלבים הפופולריים ביותר בארה”ב. הכל טוב עם הגולדן: הוא אינטליגנטי מאוד, חברותי, יפה ונאמן.

הוא גם תוסס. הגולדן שומר על אישיותו המטופשת והשובבה של גור עד גיל שלוש עד ארבע, שיכולה להיות מענגת וגם מעצבנת. רבים שומרים על תכונותיהם הגוריות בגיל מבוגר.

גולדן רטריבר נולד במקור לעבודה תובענית פיזית של אחזור ברווזים ועופות אחרים לציידים. הגולדן זקוק לתרגיל יומיומי: הליכה או ריצה קלה, זמן פנוי בחצר, ריצה בחוף הים או באגם (הגולדנים אוהבים מים), או משחק של להחזיר.

בנוסף למתן פעילות גופנית ונפשית לגולדן רטריבר, עליכם להיות מוכנים לכלול אותו גם בפעילות המשפחתית שלכם. הגולדן רטריבר הוא כלב משפחתי, והוא צריך להיות עם המשפחה שלו. אל תשקול לקבל גולדן אלא אם כן אתה מוכן להחזיק אותו בבית איתך, מתחת לרגליים, כל יום.

יש חסרון פוטנציאלי נוסף לגזע: הוא בהחלט לא כלב שמירה. הוא עלול לנבוח כשמגיעים זרים, אבל לא לסמוך על זה. סביר להניח שהוא ינפנף בזנבו ויקבל בשמחה כל בן אדם שנכנס הביתה.

 • גולדן רטריברים מנשירים בשפע, במיוחד באביב ובסתיו. סירוק יומיומי יעזור, וימנע ממנו להתיישב על בגדיך ובכל ביתך. אבל אם אתה חי עם גולדן, תצטרך להתרגל לשיער כלבים.
 • גולדן רטריברים הם כלבי משפחה; הם צריכים לחיות בבית עם המשפחה האנושית שלהם, ולא צריכים לבלות שעות לבד בחצר האחורית.
 • גולדן רטריברים הם כלבים פעילים הזקוקים ל 40-60 דקות של פעילות גופנית מדי יום. הם משגשגים על אימוני ציות, שיעורי זריזות ופעילויות כלבים אחרות, שהם דרך נהדרת להעניק לכלבכם פעילות גופנית ונפשית.
 • למרות שהם עדינים ואמינים עם ילדים, גולדן רטריברים הם כלבים סוערים וגדולים שיכולים להפיל בטעות ילד קטן.
 • גודלנים אוהבים לאכול, ובמהירות יתעוררו בעודף משקל אם הם מוגזים יתר על המידה. הגבל פינוקים, מדוד את הקיבולת היומית של הכלב שלך והאכיל אותו בארוחות רגילות במקום להשאיר אוכל בחוץ כל הזמן.
 • מכיוון שגולדן רטריבר כל כך פופולרי, ישנם אנשים רבים שמגדלים אותם שדואגים יותר להרוויח כסף מהביקוש לגורים מאשר לגדל כלבים שמחים ובריאים. כדי להשיג כלב בריא, לעולם אל תקנו גור ממגדל חסר אחריות. חפש מגדל מכובד שבודק את כלבי הרבייה שלו כדי לוודא שהם נקיים ממחלות גנטיות שהם עלולים להעביר לגורים, ושיש להם מזג בריא.

במשך שנים רבות הייתה אגדה לפיה גולדן רטריבר צאצא מכלבי צאן רוסים שנקנו בקרקס. למעשה, הגזע פותח בסקוטלנד, באחוזה הגבוהה של סר דודלי מיוריבאנקים, שלימים נודע בשם לורד טווידמות’.

טווידמות’, כמו רבים מאגרי ימיו, גידל בעלי חיים מכל הסוגים, וניסה לשכלל גזעים שונים. רישומי הרבייה של טווידמות’ בין השנים 1835 עד 1890 מראים למה הוא כיוון עם הגולדן: רטריבר מוכשר – טווידמות’ היה צייד עופות מים נלהב – עם אף מעולה, שיהיה יותר קשוב לחבר הציד האנושי שלו מאשר הקובעים והספנלים המשמשים בזמן האחזור. הוא גם רצה שהכלב יהיה נאמן ואחיד בבית.

טווידמות’ לקח את נוס הביתה לסקוטלנד, ובשנת 1868 ו- 1871 גידל אותו לבל, ספניאל מים של טוויד.גזע זה (שכבר נכחדו) היו ידועים כמשחזרים להוטים בשדה הציד, ורגועים ונאמנים במיוחד בבית – מאפיינים שתמצאו בגולדן רטריבר של ימינו.

צאצאיו של Nousand Belle גדלו עם רטריברים גלי ושטוחים, ספניאל מים נוסף של טוויד וסרט אדום. טווידמות’ שמר בעיקר על הגורים הצהובים כדי להמשיך בתכנית הרבייה שלו, ומסר אחרים לחברים וקרובים.

באופן לא מפתיע, הגזע של טווידמות’ משך תחילה תשומת לב בזכות כישוריהם בתחום הציד. אחד הידועים ביותר היה דון מג’רווין, צאצא מצופה כבד של אחד הכלבים של טווידמות’, שזכה במשפט ליגת הגונדוג הבינלאומית בשנת 1904.

מועדון המלונה באנגליה הכיר רשמית בגולדן רטריבר כזן מובהק בשנת 1911. באותה תקופה הם סווגו כ”רטריבר – צהוב או זהוב “. בשנת 1920, שם הגזע שונה רשמית לגולדן רטריבר.

מועדון המלונה האמריקני זיהה את הגזע בשנת 1932. כיום, גולדן רטריבר הוא הגזע השני בפופולריות בארה”ב.

הזכרים הם בגובה 58 עד 60 ס”מ ומשקלם 29 עד 34 ק”ג. הנקבות הן בדרך כלל בין 54 ל 57 ס”מ ומשקל 24 עד 29 ק”ג. גולדן רטריברים בדרך כלל מגיעים לגובהם המלא עד גיל שנה, ומשקלם הבוגר בשנתיים.

טבע מתוק ורגוע הוא סימן ההיכר של הגזע. Golden Retriever גודל לעבוד עם אנשים, והוא להוט לרצות את בעליו. כמו כל הכלבים, הגולדן חייב להיות מגודל היטב ומאומן היטב כדי להפיק את המיטב מהמורשת שלו.

כמו כל כלב, הגולדן רטריבר זקוק לחיברות מוקדמת – חשיפה לאנשים רבים, מראות, צלילים וחוויות – כשהם צעירים. סוציאליזציה עוזרת להבטיח כי גור ה- Golden Retriever שלך יגדל להיות כלב חברותי.

הגולדנים הם בדרך כלל בריאים, אך כמו כל הגזעים, הם נוטים למצבים בריאותיים מסוימים. לא כל הגולדנים יקבלו את כל המחלות הללו או את כולן, אך חשוב להיות מודעים להן אם אתה שוקל גזע זה.

אם אתה קונה גור, מצא מגדל טוב שיראה לך אישורי בריאות להורי הגור שלך. אישורי בריאות מוכיחים כי כלב נבדק במצב מסוים ונקה ממנו.

אצל גולדן רטריבר, אתה צפוי לראות אישור בריאותי עבור: 

 • דיספלסיה של מפרק הירך. 
 • דיספלסיה במרפקים.
 • תת פעילות של בלוטת התריס.
 • מחלת פון וילברנד.
 • עיניים תקינות.

גולדן רטריברים נבנים לפעולה ואוהבים לשחק בחוץ. אם אתה רוצה לטייל או לרוץ, הגולדן שלך ישמח להצטרף אליך. ואם בא לך לזרוק כדור בחצר האחורית, הם היו שמחים יותר להצטרף אליך; נאמן לשמם, גולדן אוהב להחזיר חפצים לבעליו.

עייף אותם עם 20-30 דקות של פעילות גופנית נמרצת פעמיים ביום ישמור על הכלב שלך עייף ורגוע כשהוא חוזר הביתה. אולם רפיון בפעילות עלול להוביל לבעיות התנהגות.

כמו גזעי רטריבר אחרים, הגולדנים הם באופן טבעי “שואבי אבק”, והם הכי מאושרים כשיש להם מה לסחוב בפה: כדור, צעצוע רך, עיתון, או הכי טוב, גרב.

יהיה עליכם לנקוט בזהירות מיוחדת אם אתם מגדלים גור גולדן רטריבר. כלבים אלה צומחים במהירות רבה בין גיל ארבעה לשבעה חודשים, מה שהופך אותם לרגישים להפרעות בעצמות. אל תתנו לגור הגולדן שלכם לרוץ ולשחק על משטחים קשים מאוד כמו מדרכה עד שהוא בן שנתיים לפחות והמפרקים שלו מעוצבים לחלוטין. משחק רגיל על דשא הוא בסדר, וכך גם שיעורי זריזות גור.

כמות יומית מומלצת: 2 עד 3 כוסות מזון יבש איכותי ביום, מחולק לשתי ארוחות.

הערה: כמה הכלב הבוגר שלך אוכל תלוי בגודל, בגיל, בחילוף החומרים וברמת הפעילות שלו. כלבים הם אינדיבידואלים, בדיוק כמו אנשים, ולא כולם זקוקים לאותה כמות אוכל. זה כמעט מובן מאליו שכלב פעיל מאוד יצטרך יותר מכלב עצלן. גם איכות המזון לכלבים שאתה קונה משפיעה – ככל שמזון הכלבים יהיה טוב יותר, כך הוא ילך רחוק יותר להזנת הכלב שלך ופחות תצטרך לנער אותו לקערת הכלב שלך.

שמור על הגולדן שלך במצב טוב על ידי מדידת האוכל שלו והאכיל אותו פעמיים ביום במקום להשאיר אוכל בחוץ כל הזמן. אם אתה לא בטוח אם הוא סובל מעודף משקל, תן לו את בדיקת העיניים ואת בדיקת הידיים.

ראשית, הסתכל עליו למטה. אתה אמור להיות מסוגל לראות מותניים. ואז הניחו את הידיים על גבו, האגודלים לאורך עמוד השדרה, כשהאצבעות פרושות כלפי מטה. אתה אמור להיות מסוגל להרגיש אך לא לראות את צלעותיו מבלי שתצטרך ללחוץ חזק. אם אתה לא יכול, הוא זקוק פחות לאוכל ויותר פעילות גופנית.

יהיה עליכם לנקוט בזהירות מיוחדת אם אתם מגדלים גור גולדן. כלבים אלה צומחים במהירות רבה בין גיל ארבעה לשבעה חודשים, מה שהופך אותם לרגישים להפרעות בעצמות. הם חייבים תזונה איכותית וספירת קלוריות שמונעת מהם לגדול מהר מדי.