איך ליצור סוציאליזציה לגור החדש שלך?

גור כלבים על שטיח עם אישה

אז, יש לך גור חדש ואתה רוצה לעשות הכל נכון. אתה בוחר אוכל באיכות גבוהה, מספק לגור שלך צעצועים בטוחים ומגרים, מאמן אותו ומתחיל ללמד נימוסי בית. בהיותך בעלים נבון, אתה גם כבר חושב כיצד למנוע בעיות עתידיות. אחד הנושאים הגדולים ביותר שעומדים בפני בעלי כלבים הוא כאשר כלבים מתבגרים ובוגרים אינם מסתדרים עם כלבים או אנשים שאינם מוכרים להם. למרבה המזל, יש דברים שאתה יכול לעשות עכשיו כדי לעזור להבטיח שהכלב שלך יהיה חברותי עם זרים – גם כלבים וגם בני אדם – ולא יחשוש מדברים או מקומות לא מוכרים.

מתי הכי מומלץ להתחיל בתהליך של סוציאליזציה?

החלון המקובל של סוציאליזציה אופטימלית בגורים הוא בין הגילאים ארבעה עד 12 שבועות. במהלך אותה תקופה, אם גור נחשף לאנשים לא מוכרים, כלבים, מקומות, סוגי ריצוף, קולות ועוד, הוא פחות נוטה לפחד – ובמקרה של כלבים ואנשים לא מוכרים, מגיב כלפי הדברים האלה מאוחר יותר בחיים. אין פירוש הדבר שהסוציאליזציה לא יכולה להתרחש לאחר תקופה מוקדמת זו, אלא שככל שהסוציאליזציה מאוחרת יותר מתרחשת כך היא יכולה להיות מאתגרת יותר. רופאים וטרינרים ממליצים באופן מסורתי כי אסור לאפשר לגורים להסתובב בכלבים אחרים או במקומות שכלבים חולים היו עשויים להיות עד גיל 16 שבועות, עם השלמת החיסונים. אך אמנם קיים סיכון ממשי למחלות כמו פרבו ומחלות שמתפשטות בקלות ועלולים להיות קטלניים, ויש צורך בזהירות, אינך רוצה להימנע ממפגש עם הכלבים. החוכמה היא להתרועע באופן סלקטיבי. (אגב, המקום שבו אתה סביר להניח שתמצא כלבים חולים נמצא במשרד הווטרינר, אז תביא את הגור בארגז או מנשא או, לפחות, הרחק אותו מקומת חדר ההמתנה).

איך עושים סוציאליזציה בצורה נכונה?

אם אתם מכירים מישהו שיש לו כלב בוגר שמיטיב עם גורים, שאלו אם תוכלו להפגיש את הכלבים בביתכם או אצלם.

כלב בוגר בריא ומותאם היטב שמיטיב עם גורים הוא תקן הזהב לגורים חברתיים. הגור יפגין התנהגויות שונות לכלב הבוגר עד שהכלב הבוגר “יתעצבן”. לאחר מכן הוא ישים את הצעיר במקומו. זה הדבר הכי טוב שיכול לקרות לגור! לאחר מכן הגור לומד לכבד את גבולות הכלבים האחרים. זה חשוב מכיוון שככל שגורים גדלים, הרישיון לגור שלהם פג וכלבים אחרים נוטים פחות להיות סבלניים עבור התנהגות מגונה. זה יכול לגרום לקטטות אם הכלב שלך כבר בגיל ההתבגרות לא למד להתייחס לאזהרות של כלבים אחרים.

אם אינך מצליח לקבוע סוג כזה של מפגש, חפש שיעור סוציאליזציה של גור. מאמנים מודרניים רבים יאפשרו לגורים שיש להם מספר מינימלי של חיסונים – בדרך כלל שניים או שלושה סיבובים – בכיתה, מכיוון שהם מבינים את החשיבות של סוציאליזציה מוקדמת. חפש שיעור מאורגן ומנוהל היטב שהוא מספיק קטן כדי שכל תלמיד יוכל לקבל יחס אישי. אם הגורים מורשים לקיים אינטראקציה ולשחק אחד עם השני, וודאו שזה מורכב מזיווגים זהירים ותשומת לב המוקדשת לשפת הגוף ולרמות הנוחות.

יש להזכיר שמקום אחד שאסור לקחת את הגור הוא לפארק הכלבים! לא רק שיש סיכוי שהגור שלך יחלה במחלה גם מכלבים אחרים או ממי השתייה, אלא שרוב פארקי הכלבים אינם לגמרי מפוקחים ופתוחים לכל. כלבים שלא נבדקו מכל המזג משתוללים. מה יכול להשתבש? שפע! לצד כלבים פוחדים וכלבים ידידותיים, תיתקל בכלבים אשר יציקו לכלבים אחרים או גרוע מכך. כל מה שצריך זה חוויה גרועה אחת בשלב מוקדם של כלב לפתח נושא תגובתי לכל החיים כלפי כלבים אחרים. חברו את הגור שלכם עם כלבים אחרים – פשוט עשו זאת בבטחה.

 “כלב בוגר בריא ומותאם היטב שמיטיב עם גורים הוא תקן הזהב לגורים חברתיים.”

מה עוד חשוב שהגור החדש שלי יכיר?

אתה גם רוצה להציג את הגור שלך בפני אנשים חדשים. זה מפתה כשמביאים הביתה כדור פרווה מקסים לרצות להשוויץ בפני כל החברים שלך ולקחת אותו לכל מקום. אמנם טוב לו להכיר אנשים חדשים, אך אל תכריע אותו. אחד או שניים בכל פעם זה בסדר. אפשר לילדים שרגועים סביב כלבים לפגוש את הגור שלך, אך הסביר תחילה מה לעשות ולא לעשות, כולל כיצד לגשת וללטף כדי לא להפחיד אותו. ילדים צריכים לתת לגור שלך לבוא אליהם במקום להתקרב אליו, ואז להחזיק אגרוף כלפי החזה שלו כדי לאפשר לו לרחרח את היד שלהם. אם הגור שלך נראה כאילו הוא רוצה לקיים אינטראקציה, הם יכולים ללטף אותו בעדינות, החל על החזה. דברים שילמדו ילדים ומבוגרים להימנע מהם כוללים התקרבות מכף היד מעל ראשו של הגור ללטף, משיכה לכל חלק של הגור או חיבוקו. הציגו את גורכם למגוון ילדים ומבוגרים. עליו לפגוש זכרים ונקבות, אנשים גבוהים וגדולים כמו גם קטנים יותר, אנשים בצבעים שונים, גברים עם שיער פנים, אנשים שהולכים עם צליעה או מקל, אנשים לובשים מדים … הבנתם את הרעיון. כלול גם אנשים החובשים כובעים ו / או משקפי שמש.

לא נדיר שאף אחד מאותם דברים מפחיד כלבים, במיוחד אם הם לא ראו אותם קודם. כובע משנה את הצללית של האדם, ומשקפי שמש גורמים לנו להראות כאילו יש לנו אישונים בגודל חמישה אינץ’!

גורים צריכים להתרגל לאופניים, מכוניות, משאיות, מטוסים שעפים מעל וכל מה שהם עשויים להיתקל בהם באזור שלך. עבור כלב עיר, זה עשוי לכלול סקייטבורדים, קטנועים, פסלים ומבנים אחרים, הליכה על סורגי מתכת, צליל משאית הזבל ועוד. כלב כפרי עשוי להזדקק להתרגל להיות סביב תרנגולות, פרות או סוסים, ולקולות של טרקטורים. בנוסף, מעבר להליכה על אריחים או שטיחים בתוך הבית, הרגל את הגור שלך ללכת על מצעים שונים בחוץ כמו דשא, אספלט וחצץ.

 

יש לעשות כל כך הרבה יותר עם גורים צעירים, כגון טיפול בתרגילים, כאלה שמונעים ממנו בעיות של שמירת משאבים. הישאר מעודכן למאמרים בנושאים אלה, אך בינתיים, הפוך את הסוציאליזציה לעדיפות.

שתפו את הפוסט

הירשמו לניוזלטר שלנו

קבלו עדכונים ולמדו מהטובים ביותר!

עוד כתבות בנושא