בורדר קולי | Border Collie

גזע הכלבים של בורדר קולי פותח כדי לאסוף ולשלוט בכבשים במדינת הגבול ההררית בין סקוטלנד לאנגליה. הם ידועים במבטם העז, או “העין”, איתו הם שולטים בצאן שלהם. הם כלבים עם אנרגיה בלתי מוגבלת, כושר גופני וכושר עבודה, כל אלה הופכים אותם לכלב רועים ראשי; בורדר קולי משמשים עד היום לאיסוף עדרי כבשים בחוות ברחבי העולם.

רמת אנרגיה

5/5

רמת חיבה

3/5

חברותיות לזרים

2/5

דרישות גידול

3/5

דרישות אימון

5/5

חברותיות לכלבים

3/5

ערנות

3/5

רגישות לחום

3/5

רצון לשחק

4/5

חברותיות לחיות

1/5

קל לאילוף

5/5

קולניות

4/5
Border Collie

סוג

כלב רועים

גובה

46-56 ס"מ

משקל

12-20 ק"ג

חיים

10-17 שנים

הבורדר קולי המתאמן והאינטליגנטי ביותר מצטיין גם בענפי ספורט כלבים שונים, כולל ציות, זריזות, מעקב ותחרויות דיסקים מעופפים. הם יכולים להתאים לבני משפחה נהדרים, כל עוד הם מקבלים הרבה – הרבה! – של פעילות גופנית ונפשית. יהיה עליך להיות נוח גם עם כלב שיכול להערים עליך מדי פעם. אם אתה רוצה כלב אוהב ומוח שישמור עליך פעיל, זה יכול להיות הגזע בשבילך!

מידע נוסף על בורדר קולי

אם אי פעם היה לך העונג לראות כבשים מובלות על ידי בורדר קולי, אתה יודע שאתה צופה באומן בעבודה, עם מבטו העז כשהוא מתקרב לכבשים, תגובתו הכמעט אינטואיטיבית לפקודת הרועה, והמיומן באופן שבו הוא מתמרן את הכבשים בדיוק לאן שהרועה רוצה שילכו. זה מעורר יראת כבוד.

הבורדר קולי, כלב בינוני שגודלו 12 עד 20 קילו, מחזיק בכמות לכאורה על טבעית של אנרגיה וסיבולת – קשיחות שהתפתחה כאשר נדרש לעבוד כל היום בגבעות ובעמקים של מדינת הגבול הסקוטית המחוספסת, לפעמים רץ 50 מייל או יותר ביום. כשמדובר בכלב העבודה האידיאלי, מדברים על בורדר קולי.

אם יש צד אפל לאנרגיה ולגישה הגופנית של בורדר קולי, זה יוצא כשהוא מובא למשפחה שלא מבינה אותו. הוא לא כלב מחבק, או עצלן. הוא לא רוצה שיבודדו אותו. הוא רוצה – וצריך – עבודה. שמירה על סיבולת נפשית ופיזית אינטנסיבית של הבורדר קולי היא מתישה, אפילו מרגיזה, לבעלים או משפחה שרוצים חיית מחמד נינוחה.

הבורדר קולי הוא כלב רועה, מה שאומר שיש לו דחף מוחלט לאסוף עדר. העדר יכול להיות כבשים, ילדים, חתולים, סנאים או כל דבר שזז, כולל מכוניות. לא ניתן להכשיר ממנו את האינסטינקט הזה ללגום, לדחוף ולנבוח, יחד עם האנרגיה שלו. במקום זאת, יש לכוון אותו. עליו להיות חדור מטרה, בין אם זה בעצם רעיית צאן או תחרות בספורט כלבים. טיול מהיר או משחק אחזור כל יום אינם מספיק פעילות עבור הבורדר קולי.

עם זאת, עבור הבעלים הנכון, בורדר קולי הוא כלב נפלא לחיות איתו. האינטליגנציה והאופי הניתן לביצוע שלו הופכים אותו לקל להכשרה. הוא רגיש, ולפי אלה שמכירים אותו היטב, יש לו יכולת מוזרה לדעת מה אתה מבקש ממנו לפני שאתה מבקש זאת. אם הוא חברתי היטב ומאומן להסתדר עם כלבים, הוא יכול להסתגל כמעט לכל מצב מחיה המספק את התרגיל הנפשי והגופני שהוא זקוק לו.

הבורדר קולי הוא התאמה טובה לבעלים פעיל כמוהו, במיוחד למי שרוצה להשתתף בספורט כלבים. עם הכשרה נכונה, גזע זה מצטיין בכל פעילות שהוא מנסה, כולל ניסויי כלבי צאן, זריזות, דיסק מעופף, ציות מתקדם, ציות חופשי או מעקב.

הבעלים או המשפחה שמוכנים להתרועע כראוי ולהכשיר את הבורדר קולי ימצאו בן זוג נשמה בגזע אינטליגנטי ורגיש זה.

 • הבורדר קולי רגיש מאוד, לעתים קרובות מגיב לפקודה העדינה ביותר ולכאורה מסוגל לחזות מראש את רצונות בעליו.
 • לבורדר קולי חייבת להיות דרך חיובית להפנות את האנרגיה שלו, הוא חייב דרך עבודה שתעבוד לו על גירוי נפשי ופיזי. אחרת הוא ימציא משחקים משלו – והוא יכול להפוך לבעיה לחיות איתה.
 • הבורדר קולי יעדר כל מה שזז, כולל ילדים, מכוניות, אנשים על אופניים, חתולים וסנאים. הוא יכול להפוך לבעיה אמיתית אם יורשה לו לשוטט בשכונה; חצר מגודרת היטב היא חיונית.
 • המשחק הרועש של ילדים צעירים יכול לעורר את יצר העדר של הבורדר קולי ולגרום לו לדחוף ולנבוח.
 • כדי למנוע ביישנות, על בורדר קולי להיות חברתיים היטב.
 • הבורדר קולי לא נודד בדרך כלל, אך הסקרנות והאינטליגנציה שלו יכולים להוביל אותו להיות אמן בריחה.

אבותיו של בורדר קולי היו קיימים מאז שבני אדם בבריטניה החלו להשתמש בכלבים בכדי לסייע בשמירה ועדר כבשים. במדינת הגבול בין סקוטלנד לאנגליה, כלב הרועים הפך לאחד הנכסים היקרים ביותר שיכול היה לרועה הצאן, וכלבי העבודה הטובים ביותר גודלו זה עם זה.

הסוג מגוון, תלוי בשטח או בעבודה הנדרשת בכל אזור. כלבי רועה אלה נקשרו לאזורים הספציפיים שלהם, ובסופו של דבר נודעו כמו כלבי הצאן הוולשים, כלבי הצאן הצפוניים, היילנד קולי וסקוטש קולי. שמו של הבורדר קולי משקף את מורשתו הסקוטית בחלקה: המילה קולי, המתייחסת לכלבי צאן, נגזרת מהדיאלקט הסקוטי.

בשנת 1860 הוצגו כלבי כבשים סקוטשיים בתערוכת הכלבים השנייה שהתקיימה באנגליה. בטיול בבלמורל זמן קצר לאחר מכן, המלכה ויקטוריה ראתה את אחד הכלבים והפכה לחובבת הגזע.

כיום בורדר קולי מוכר ככלב הצאן הראשי. יכולת העדר המעולה של הגזע מביאה חובבים רבים לדגול בגידול בורדר קולי רק לתקני עבודה, לא קונפורמציה. בורדר קולי הוכר על ידי מועדון המלונה האמריקאי ב -1 באוקטובר 1995.

גברים גובהם 48 עד 56 ס”מ ומשקלם 14 עד 20 ק”ג. הנקבות עומדות על 46 עד 53 ס”מ ומשקלן 12 עד 19 ק”ג.

בפשטות, הבורדר קולי הוא דינמי. אישיותו ערנית אופיינית, אנרגטית, חרוצה וחכמה. הוא לומד במהירות – כל כך מהר שלעתים קשה לעמוד בפניו מאותגר.

גזע זה אוהב להיות עסוק. למעשה, הוא חייב להיות עסוק או שהוא משתעמם, מה שמוביל להתנהגות מעצבנת, כמו נביחות, חפירות או רדיפות אחר מכוניות. הוא לא כלב שישכב בשקט במרפסת הקדמית בזמן שאתה לוגם כוס לימונדה; הוא משגשג מפעילות. כזכור, הוא גודל לרוץ ולעבוד כל היום בכבשים.

הבורדר קולי ידוע גם בשל היותו רגיש ביותר לכל רמז של המטפל שלו, החל משריקה ועד אות יד לגבה מורמת.

כמובן, הבורדר קולי אינו מושלם. הוא יכול להיות בעל תודעה חזקה ועצמאי, וכפייתו לעדר יכולה להיות מופנית בצורה לא נכונה. בהיעדר כבשים, או עבודה כלשהי, הוא מתאים לאסוף ולרדוף אחרי ילדים, מכוניות או חיות מחמד.

הוא יכול גם להיות פחדן או ביישן אם הוא לא יוצר סוציאליזציה בתור גור. שיעורי גורים וחשיפה רבה למגוון אנשים, מקומות ודברים עוזרים לבורדר הקולי הרגיש לרכוש ביטחון.

בורדר קולי הם בדרך כלל בריאים, אך כמו כל הגזעים, הם נוטים למצבים בריאותיים מסוימים. לא כל הבורדרים יחלו במחלה או כל אחת מהן, אך חשוב להיות מודעים אליהן אם אתה שוקל גזע זה.

אם אתה קונה גור, מצא מגדל טוב שיראה לך אישורי בריאות להורי הגור שלך. אישורי בריאות מוכיחים כי כלב נבדק במצב מסוים ונקי ממנו.

ב- Border Collies, אתה צפוי לראות אישור בריאותי עבור:

 • דיספלסיה בירך.
 • דיספלסיה במרפקים. 
 • תת פעילות של בלוטת התריס.
 • מחלת פון וילברנד.
 • עיניים תקינות.

בעוד שהבורדר קולי הוא כלב בעל יכולת התאמה רבה, הוא הכי מתאים לסביבה שנותנת לו קצת חופש: בית בעיר עם חצר מגודרת היטב, או חווה כפרית. מכיוון שיש לו נטייה לעדר ולרדוף, עליו להיות מוגן מפני האינסטינקט הלא כל כך בהיר שלו לרדוף אחרי מכוניות.

ללא קשר לסביבה, הוא דורש גירוי נפשי וגופני רב מדי יום, והוא זקוק לבעלים שמוכן ומסוגל לספק זאת. זה יכול להוות נטל רב לבעלים שלא יודעים למה הם נכנסים. אם אתה שוקל בורדר קולי, ודא שאתה יכול לספק לו פורקן ראוי לאנרגיה הטבעית שלו ולמוחו הבוהק. אם אין לך משק עם כבשים, ספורט כלבים הוא אלטרנטיבה טובה.

כמות יומית מומלצת: 1.5 עד 2 כוסות מזון יבש איכותי ביום, מחולק לשתי ארוחות.

הערה: כמה הכלב הבוגר שלך אוכל תלוי בגודל, בגיל, בחילוף החומרים וברמת הפעילות שלו. כלבים הם אינדיבידואלים, בדיוק כמו אנשים, ולא כולם זקוקים לאותה כמות אוכל. זה כמעט מובן מאליו שכלב פעיל מאוד יצטרך יותר מכלב עצלן. גם איכות המזון לכלבים שאתה קונה משפיעה – ככל שמזון הכלבים יהיה טוב יותר, כך הוא ילך רחוק יותר להזנת הכלב שלך ופחות תצטרך לנער אותו לקערת הכלב שלך.