כמה מהתנהגות הכלב שלך היא גנטית?

כלב קופץ בדשא

היה צליל של תמיהה ודאגה בקולה של אישה שגרה בשכונה שלי כשאמרה לי, “יצאתי לטיול נינוח עם הפודל שלי, מקסים, כשחתול אפור רץ על פני מדשאה סמוכה. בלי שום אזהרה, הכלב נמהר אחריו, פגע בקצה הרצועה בכוח כזה שהוא כמעט הפיל אותי. ואז גרר אותי אחרי החתול עד שהוא ברח במעלה עץ. אני לא מבינה מה הניעה אצלו את ההתנהגות הזו. אני לא מאמינה שהוא ראה אי פעם חתול לפני כן, ובכל זאת, פתאום יש התנהגות רודפת אחר שליטה זו. החברים שלי אומרים לי שכמה כלבים מתוכנתים גנטית לעשות דברים כאלה אבל אני ספקנית. קשה להאמין שב- DNA בכלב שלי יש תמונה של חתול המצורף לפקודה שאומרת ‘כשאתה רואה את הדבר הזה אתה חייב לרדוף אחרי זה!’ “

באופן לא פורמלי, שכנתי הציגה שאלה שמעניינת מאוד חוקרים העוסקים בהתנהגות כלבים. מדענים החוקרים כיצד כלבים חושבים באמת היו רוצים לדעת כמה התנהגות הכלב מקודדת בדנ”א שלהם. על פי הממצאים האחרונים של צוות מחקר בראשות אוון מקלין מאוניברסיטת אריזונה, נראה שהתשובה היא די הרבה.

גנטיקה של כלבים

אנשים מתעסקים בגנטיקה של כלבים קרוב ל -300 שנה, אז התחלנו לראות את הופעתם של גזעי כלבים מוגדרים. גזע כלבים הוא זן או סוג כלבי מסוים שגדל באופן מכוון על ידי בני אדם במטרה ליצור או לשפר תכונות מסוימות. אף על פי שבימינו אנשים רבים חושבים רק על גזעי כלבים כמפרידים בין כלבים על בסיס מראהם, סוג הדברים שנשפטים בקונפורמציה מראה כמו תערוכת הכלבים השנתית, המטרות המקוריות מאחורי יצירת גזעי כלבים היה קשור להתנהגות כלבים. הרעיון היה לייצר קווים של כלבים אשר יצטיינו בביצוע משימות ספציפיות, כגון רועים, ציד ושמירה. זה הרבה יותר קל לקבל כלב שכבר מחובר באופן נוירולוגי לביצוע משימות מועילות מסוימות מגורל הכלבים, במקום שיהיה צורך לאמן את הכלב מאפס.

אני כל הזמן נדהם כשאני רואה הופעת התנהגויות תורשתיות אצל כלבים. ראיתי גור של בורדר קולי בן שמונה שבועות מפגין התנהגות רועה סביב כבשים. באופן דומה, ראיתי גור רועה גרמני בן חמישה שבועות מציג נקודה מושלמת בחבורה של נוצות המשתלשלות לפניו, גולדן רטריבר בן שישה שבועות שהחזיר צעצוע בצורת ברווז, ותשע שבועות – גור גורן טרייר זקן המתנפל על עכבר ומצמיד את צווארו בצורה קלאסית של טרייר. אך אף על פי שמומחים לכלבים מסכימים בדרך כלל שהתנהגויות ספציפיות לגזע זה הן תבניות תורשתיות של מיומנויות ספציפיות, הם לרוב מהססים יותר להסיק שמאפיינים פסיכולוגיים בסיסיים, כמו אינטליגנציה, תוקפנות או פחד, עוברים גם הם בתורשה.

אינטליגנציה וגזעי כלבים – יש קשר?

הספר “המודיעין של הכלבים”, המדרג את גזעי הכלבים מבחינת האינטליגנציה שלהם (אחד ההיבטים שלו היה יכולת הכשרה) עורר ספקות אצל מדענים רבים. הרעיון לפיו אינטליגנציה ויכולת הכשרה יכולות להיות מאפיין תורשתי שקשור לתורשה נראה כאילו היה מופרך בעיניהם. עם זאת, בכל שנה, אם תסתכל על עשרת המתחרים הראשונים לצייתנות לכלבים שמופיעים, תראה שהמסקנות של ספר זה משוכפלות על ידי העוצמה המוחצת של גולדן רטריבר, בורדר קולי, פודלים, ולברדור העומדים בראש רשימות הכלבים המניבים את הביצועים הן בתחרויות ציות. כל הגזעים האלה היו בראש דירוג המודיעין בספר. מהצד השני, לעולם לא תראה בולדוג אנגלי או כלב אפגני (שניהם מדורגים נמוך במודיעין בעבודה ובציות) ממוקמים בדרג הגבוה ביותר של מתחרים לצייתנות לכלבים.

מחקר חדש מאריזונה – מיפוי קודים גנטיים של כלבים

המחקר החדש ביותר מאריזונה ניצל שלושה מאגרי מידע גדולים ומתמחים. שניים מאלה ממפים את הקודים הגנטיים של כלבים, בעוד שהשלישי מכיל מידע על נטיות ההתנהגות במדגם גדול של כלבים. כל מאגרי המידע הללו מכילים מידע המאפשר לחוקרים לזהות את הכלבים הגזעיים במדגם לפי גזע.

המידע על התנהגות הכלבים הגיע ממאגר C-BARQ, הכולל מידע של למעלה מ- 14,000 כלבים. C-BARQ הוא שאלון בן 100 פריטים בו בעלי כלבים מתארים התנהגויות אופייניות שהם צופים בכלביהם. זה מנבא טוב להתנהגות כלבים ומסיבה זו הוא משמש לעתים קרובות כדי לחזות את ההצלחה של כלבי שירות, כגון כלבי נחייה לעיוורים. תוצאות מבחן זה מתפרקות ל -14 ממדי התנהגות שונים, הכוללים יכולת אימון, כמה סוגים של תוקפנות, כמה סוגים של פחד, התקשרות (למעשה חיפוש תשומת לב וחיפוש חיבה), אנרגיה והתנהגויות רדיפה. מאיסוף נתונים זה ניתן לחשב ציון עבור כל אחד מ -101 גזעי הכלבים בבסיס הנתונים בכל אחד מ -14 ממדי ההתנהגות C-BARQ. עם זאת ביד, החוקרים חיפשו אחר מאגרי הגנוטיפ את הדמיון הכללי ב- DNA לגזעים שהיו בעלי ציוני התנהגות דומים. למרות אלפי וריאנטים גנטיים, 131 נותרו קשורים באופן משמעותי להתנהגות הגזע. שלא במפתיע, רוב אלה נקשרו לתפקוד המוח והתפתחותו.

התוצאות מצביעות על כך שמבחינת תכונות התנהגות מסוימות נראה שגנים מהווים 60 עד 70 אחוז מהשונות ההתנהגותית בקרב גזעים. כלולים בממדי ההתנהגות התורשתיים האלה היו יכולת האימון, שם נמצא כי גולדן רטריבר, בורדר קולי ופודל מצטיינים בעוד שנראה כי באסט האונד וביגל מתוכנתים גנטית להיות פחות ניתנים להכשרה.

תכונה נוספת מאוד תורשתית הייתה תוקפנות כלפי זרים, שם הרועים הגרמניים וצ’או צ’או היו נוטים גנטית לרמות גבוהות של תוקפנות, בעוד שנראה כי כלבי גרייה ולברדור רטריברים יורשים מזג שליו בהרבה.

התייחסות וחיפוש תשומת לב מופיעים גם מקודדים ב- DNA של כלבים עם גזעים כמו קוקר ספניאל ורטריבר חלק-שיער, בעוד הפירנאים הגדולים ואקיטאס יורשים נטייה הרבה יותר מרוחקת וחברתית.

התנהגות של רדיפה (כמו זו ששכנתי ראתה בפודל שלה) עוברת גם בתורשה, כאשר האסקי ואיירדייל טרייר הם בעלי הסבירות הגבוהה ביותר להראות התנהגויות אלו, בעוד שהניופאונדלנד והצ’יוואווה הם בעלי הסיכוי הנמוך ביותר.

כשבוחנים את עשרת ממדי ההתנהגות הנותרים (כולל רמת אנרגיה וצורות שונות של פחד), החוקרים מצאו כי התרומה הגנטית נעה סביב 50 אחוז. בעוד שחלק מהמדענים ימהרו לציין כי המשמעות היא שהבדלים בסביבה, בהיסטוריה האישית ובאילוף חשובים לא פחות מהתרומה הגנטית בעיצוב התנהגויות אלה, אך 50 אחוז מהתנהגות שמקורה בדנ”א של הכלב תספק משמעות לסייע או לפגוע ביכולתנו לשלוט בכל התנהגות ספציפית. המאבק במניעה תורשתית הוא קשה, בעוד שניצול נטייה תורשתית יכול להקל על החיים.

כדי לתת דוגמה לגנטיקה שמשפיעה על יכולת ההכשרה, כלב מסוג נובה סקוטיה דאק טולינג רטריבר (Nova Scotia Duck Tolling Retriever), הצליח להרוויח ארבע דרגות ציות כשהיה בן 18 חודשים ואילו ביגל, היה בן ארבע לפני שהרוויח את הראשון שלו. שניהם הוכשרו באופן דומה, אולם במקרה אחד עסקתי בנטייה גנטית כלפי יכולת הכשרה גבוהה ואילו במקרה השני ה- DNA לא היה כל כך משתף פעולה.

 

בגיבוי מערך הנתונים החדש הזה, אנו יכולים להסיק שהמטרה המקורית מאחורי יצירת גזעי כלבים שנבחרו גנטית – ייצור שורות של כלבים בעלי כישורים תורשתיים מיוחדים ומאפיינים פסיכולוגיים – הצליחה ביותר. כשמדובר בהתנהגויות, כל הפרטים בגזע נוטים להיות דומים זה לזה מאוד מכיוון שהם חולקים מורשת גנטית דומה. לפיכך, אם אתה רוצה כלב חיבה, למשל, הסתכל על סוג הכלב קבליר קינג צ’ארלס ספנייל (Cavalier King Charles Spaniel), שכולם עשויים להיות חברותיים מאוד, בעוד שכמעט כל הבורדר קולי עשויים להיות קלים לאילוף.

שתפו את הפוסט

הירשמו לניוזלטר שלנו

קבלו עדכונים ולמדו מהטובים ביותר!

עוד כתבות בנושא