אלסקן מלמוט | Alaskan Malamute

אלסקן מלמוט הוא כלב בנוי בעוצמה מסוג הגזע הנורדי, שפותח כדי לגרור משאות כבדים. גזע זה ארוך מעט מגובהו, והוא כבד עצמות וקומפקטי, המיועד לכוח וסיבולת. הליכתו של המלמוט יציבה, מאוזנת ובלתי נלאית. הפרווה עבה וכפולה, עם פרווה חיצונית גסה ופרווה תחתונה צפופה, צמרנית ושומנית, המספקת את הבידוד האולטימטיבי. למרות שלעיניים מראה “דמוי זאב”, הלב של המלמוט רך.

רמת אנרגיה

3/5

רמת חיבה

5/5

חברותיות לזרים

4/5

דרישות גידול

3/5

דרישות אימון

4/5

חברותיות לכלבים

1/5

ערנות

3/5

רגישות לחום

5/5

רצון לשחק

3/5

חברותיות לחיות

1/5

קל לאילוף

1/5

קולניות

3/5
Alaskan Malamute

סוג

כלב עבודה

גובה

59-64 ס"מ

משקל

34-39 ק"ג

חיים

12-15 שנים

אלסקן מלמוט כולל גוף חזק שנבנה לסיבולת וכוח. הוא שולט כאחד מגזעי הכלבים הוותיקים אשר מראהו המקורי לא השתנה באופן משמעותי. כלב אינטליגנטי זה זקוק לעבודה ולהנהגה עקבית כדי להימנע משעמום.

הורים מתחילים לחיות מחמד, היזהרו. כלבים מגזע זה רגישים וזקוקים לשפע חברות ושטח פתוח. הם לא מתאימים היטב לחיי הדירות, והם בהחלט מנשירים המון וזקוקים לטיפוח רב כדי לשמור על בריאות הפרווה שלהם. צפו לנקות שיער כלבים לאורך כל השנה, ובמיוחד בעונת הנשירה.

אלסקן מלמוט הם כלבים עתירי אנרגיה, ולכן דורשים פעילות גופנית נמרצת. אם אתה מתכנן להשאיר אותם בבית בזמן שאתה בעבודה, אתה עלול לראות התנהגות חרדתית והרסנית כלשהי. 

כשרואים לראשונה אלסקן מלמוט, קל להתרשם מקומתם הגדולה, מסימני הפנים דמויי זאב ומהזנב העצום הענפי שמנופף לעברכם. לעתים קרובות מאמינים כי אלסקן מלמוט הם חלק מזאב. הם אולי משחקים זאב בטלוויזיה או בסרטים, אבל למען האמת כולם כלבי בית.

לאלסקן מלמוט כוח אדיר, אנרגיה, סיבולת, עצמאות ואינטליגנציה. במקור הם חיפשו למשוך מזחלות כבדות למרחקים ארוכים וכן לצוד כלבי ים ודובי קוטב. 

אלסקן מלמוט מתייחסים לכל מי שהם פוגשים כחברים שלהם. אם אתם מחפשים כלב שמירה, זה לא הגזע בשבילכם. גודלו של מלמוט עשוי להפחיד פולש, אך זו ההגנה היחידה שתקבל מהם.

  • לא מומלץ לכלב ראשון מכיוון שהאינטליגנציה שלהם בשילוב עם עקשנות יכולים להפוך אותם לאתגר עבור מישהו שאינו מתמצא בהתנהגות הכלבים.
  • אלסקן מלמוט יאתגר את התפקיד העליון בבית. כל מי שחי עם הכלב חייב להיות מסוגל להתמודד כראוי עם זה ולהסביר בבירור לכל בני המשפחה.
  • אלסקן מלמוט הם חופרים ידועים לשמצה. יש לקבור כל גידור כדי שלא יוכלו לחפור מהחצר שלהם.
  • אלסקן מלמוט הם כלבים חזקים ועצמאיים, שאם לא מאומנים כראוי או מתאמנים, הם יכולים להיות הרסניים או משועממים.
  • עם סוציאליזציה ואימונים מוקדמים, אלסקן מלמוט יכולים ללמוד להסתדר עם כלבים אחרים וחתולים. הם יראו חתולים בחוץ ובעלי חיים קטנים אחרים כמשחק הוגן.
  • יצר הטרף הגבוה שלהם עלול לגרום למלמוט לצוד ולהרוג בעלי חיים קטנים, כולל ציפורים, חתולים ואפילו כלבים קטנים יותר. עליהם להיות חברתיים כראוי ולהציג בפני בעלי חיים נלווים אחרים.
  • הפרווה של אלסקן מלמוט נושרת בכבדות פעמיים בשנה. הפרוות הכפולות העבות שלהם אינם מתאימים לאקלים חם.
  • בדרך כלל גזע שקט, מלמוטים לעיתים נדירות נובחים. הם כן מנהלים איתך שיחות, מביעים את עצמם בקול עם צלילי “וו וו” או יללות רמות ונרחבות.
  • כדי להשיג כלב בריא, לעולם אל תקנו גור ממגדל חסר אחריות. חפש מקלט או חילוץ המספק טיפול רפואי וחיסונים לכלביהם. פגוש את הכלב שאתה מעוניין בו לפני שאתה מאמץ, וודא שאתה אוהב את האישיות שלו.

אחד מאנשי המזחלות הארקטיים הוותיקים ביותר, אבותיו של אלסקה מלמוט חצו את גשר היבשה מסיביר לאלסקה עם עמי הילידים לפני אלפי שנים. שבט אחד, המכונה מהלמוטס, התיישב באזור הצפון-מזרחי של חצי האי סיוורד ושם פותח המלמוט של אלסקה. הכלבים שימשו לציד כלבי ים, לגרש דובי קוטב ולמשוך מזחלות כבדות עמוסות מזון או ציוד מחנה.

בני הילידים התייחסו היטב לכלביהם והעריכו אותם מאוד. הבהלה לזהב של 1896 הביא זרם נהדר לאלסקה של כלבים בגדלים רבים וגזעים שיכולים לשרוד את מזג האוויר. כלבים ילידים רבים נקלעו לכלבים אלה והטיפוס הטהור אבד. המהלמוטים היו שבט מבודד יחסית, ולכן האלסקן מלמוט שרדה את הפלישה טוב יותר מגזעים אחרים.

ארתור ט. וולדן הקים את כלביית הצ’ינוק שלו בניו המפשייר והחל לגדל אלסקן מלמוט. הוא ויורשיו, מילטון ואווה סילי, סיפקו כלבים רבים למסעות בירד אנטארקטיקה בשנות השלושים. הסילי החלה בתוכנית להעתקת הכלבים שנמצאו באזור נורטון סאונד באלסקה.

זן מעט שונה פותח על ידי פול וולקר האב עם כלבים שקנה ​​באלסקה בראשית המאה העשרים ומאוחר יותר בשנות העשרים. זן זה היה ידוע כזן “M’Loot”. חלק מהכלבים הללו שימשו במלחמת העולם הראשונה.

מועדון אלסקן מלמוט באמריקה הוקם בשנת 1935 ומועדון המלונה האמריקני זיהה את הגזע באותה שנה. במהלך מלחמת העולם השנייה, רוב המלמוטים הרשומים של אלסקה הושאלו לתפקיד מלחמה מכיוון שהיה ביקוש גדול לכלבי מזחלות. באופן טרגי, רבים מהם נהרסו לאחר ששירתו את אומתם במסע לאנטארקטיקה במהלך מלחמת העולם השנייה.

כל המלמוטים הרשומים ב- AKC כיום יכולים להתחקות אחר מוצאם כבר לקוצבוז המקורי או לכלבים שנרשמו בתקופה הפתוחה בסוף שנות הארבעים.

גברים מתנשאים לגובה 25 ס”מ בכתף ​​וצריכים לשקול כ 38 ק”ג; נקבות נוטות לגובה 23 ס”מ ומשקלן כ 34 ק”ג. עם זאת, זה לא יוצא דופן שמבוגר שרירי היטב ישקול 45 קילו. במקרים נדירים, מה שמכונה גרסאות “ענקיות” שוקל 63 קילו, אך גוף המלמוט אינו מיועד לשאת עודף משקל.

אלסקן מלמוט יכבוש אתכם עם האופי שלהם. הם מברכים את כולם כחברים – אפילו זרים ואורחים ראשונים בבית – כך שהם לא עושים כלבי שמירה טובים, אבל הם נאמנים מאוד למשפחתם ולחבריהם. מלמוטים הם חיות בית, והם נהנים לבלות עם המשפחה שלהם, ומתעקשים להיכלל בכל הפעילויות שמשפחתם מבצעת. הם לא נובחים בגדול, אבל הם מייללים והם ידועים בכך שהם משמיעים צליל “וו וו” אופייני.

הטמפרמנט מושפע ממספר גורמים, כולל תורשה, אימון וסוציאליזציה. גורים עם מזג נחמד הם סקרנים ושובבים, מוכנים לגשת לאנשים ולהיות מוחזקים על ידם. 

פגוש תמיד כלב לפני האימוץ כדי להבטיח שיש להם מזג נחמד שנוח לך. מפגש עם אחים או קרובי משפחה אחרים של ההורים מועיל גם להערכה כיצד יהיה גור כשיהיה גדול, אם כי זו לא תמיד אפשרות אם הגור מגיע ממקלט או חילוץ.

כמו כל כלב, אלסקן מלמוט זקוק לסוציאליזציה מוקדמת – חשיפה לאנשים רבים, מראות, צלילים וחוויות – כשהם צעירים. סוציאליזציה מסייעת להבטיח כי גור המלמוט שלך יגדל להיות כלב מחונך היטב.

מלמוטים הם בדרך כלל בריאים, אך כמו כל הגזעים, הם נוטים למצבים בריאותיים מסוימים. לא כל המלמוטים יקבלו את כל המחלות הללו או את כולן, אך חשוב להיות מודעים להן אם אתה שוקל גזע זה.

ישנם מלמוטים הסובלים מדיספלסיה של מפרק הירך, מדיספלסיה של המרפק, מתת פעילות של בלוטת התריס או ממחלת פון וילברנד. הנה מידע נוסף על התנאים האפשריים שאתה עשוי לראות באלסקן מלמוט:

חבר זה בקבוצת העבודה של כלבים הוא בהחלט מחפש משימות. הם משגשגים בטיולים ארוכים, בטיולים (תוך כדי נשיאת תרמיל), בסקיורינג (משיכת אדם במגלשיים), בעגלות ובמזחלות. הם צריכים לרוץ, לשחק, ובאופן כללי לפרוק הרבה אנרגיה. פעילות גופנית לא מספקת תגרום לאלסקן מלמוט להשתעמם. וודא, עם זאת, כי התרגיל תואם את גיל הכלב, מצבו הבריאותי ורמת הפעילות.

אלסקן מלמוט אוהב לחפור. במקום לנסות לעצור את ההתנהגות הזו, הפיתרון הטוב ביותר שלך הוא להתאים אותה על ידי מתנה למלמוט שלך מקום משלו לחפור בחצר, כמו ארגז חול או אזור אחר שלא אכפת לך להפריש להם.

מבורך בפרווה כפולה צפופה, אלסקן מלמוט יכול לסבול חיים בחוץ באקלים קר במיוחד. עם זאת, הם אכן זקוקים למקלט הולם ומתחם מגודר, רצוי עם גג מעליו. 

באופן לא מפתיע, מלמוטים רגישים לחום. הם כלבים ארקטיים, שלא תוכננו על ידי הטבע לחיות בסביבות לחות. אם המלמוט שלך גר באקלים חם, הקפד לספק להם הרבה צל, מים מתוקים ומיזוג אוויר במהלך הקיץ, והימנע מפעילות גופנית בחום.

בשל גודלם, כוחם וחכמתם, מומלץ מאוד למלמוט להירשם לאימון ציות בגיל צעיר לפני שהם גדולים מספיק וחזקים מספיק כדי לתמרן – או להערים על בני האדם שלהם.

עליך להתייעץ עם הווטרינר או התזונאי המקצועי שלך לקבלת ייעוץ לגבי מה להאכיל את המלמוט שלך ואת גודל המנות הנכון. צרכיהם התזונתיים ישתנו ככל שיגדלו מגוריות לבגרות וגיל מבוגר. הישאר על הדרישות התזונתיות הללו.