אירדייל טרייר | Airedale Terrier

המכונה “מלך הטריירים”, איירדייל הוא אכן הגדול מבין כל הטריירים. גזע הכלבים מקורו בעמק אייר של יורקשייר ונוצר כדי לתפוס לוטרות וחולדות באזור שבין נהר אייר וורפה. הם הפכו גם לכלבי עבודה אידיאליים, והוכיחו את ערכם במהלך מלחמת העולם הראשונה.

רמת אנרגיה

4/5

רמת חיבה

3/5

חברותיות לזרים

3/5

דרישות גידול

4/5

דרישות אימון

3/5

חברותיות לכלבים

1/5

ערנות

4/5

רגישות לחום

3/5

רצון לשחק

4/5

חברותיות לחיות

2/5

קל לאילוף

3/5

קולניות

3/5
איירדייל טרייר | Airedale Terrier

סוג

כלבי טרייר

גובה

56-61 ס"מ

משקל

18-29 ק"ג

חיים

10-13 שנים

במהלך מלחמת העולם הראשונה, איירדייל טרייר בשם ג’ק אמיץ בשדות הקרב כדי להעביר מסר למטה הבריטי. רץ דרך חצי קילומטר של ביצה, ארטילריה גשומה עליו, ג’ק ספג רגל מנופצת ולסת שבורה. למרבה הצער, הוא נפטר זמן קצר לאחר שסיים את משימתו. באופן לא ייאמן, המסר שהוא נשא הציל את הגדוד שלו והעניקו לו לאחר מותו את צלב ויקטוריה על “מרה בשדה”. הגבורה והאומץ שהפגין ג’ק נכונים לגבי אירדייל של ימינו.

כלבים כמו ג’ק גודלו ככלב רב-תכליתי שהיה בעל פתיחות של טרייר, אך יכול היה לשחות ולהריח טרף. לאירדייל טרייר יש הבחנה להיות גם כלב ספורטיבי וגם עובד, וכיום מתחרים במבחני זריזות, ציות ומצוד.

הם הכי נהנים מהחיים כשיש עבודה לעשות, גם אם זה פשוט אירוח ילדים, איתם הוא מסתדר להפליא. (עם זאת, מבוגר צריך תמיד לפקח על אינטראקציות בין ילדים וכלבים).

כמו כל הטריירים, לאיירדייל נטייה לחפירה, רדיפה ונביחות. הוא מלא אנרגיות והופך בן לוויה מעולה לריצה. טיולים ומשחקים יומיים בחצר הם בין הפעילויות החביבות עליו.

אי אפשר לדבר על איירדייל מבלי להזכיר את העצמאות שלו. זהו כלב אינטליגנטי שחושב בעצמו ולא תמיד מחכה לכיוון מבעליו. אם אתה רוצה כלב שמחכה לכל פקודה שלך, איירדייל טרייר אינו הגזע בשבילך. עם זאת, אם אתה מגורה על ידי אתגר, אירדייל טרייר עשוי להתאים לך.

ראוי להזכיר כי איירדייל טרייר אינו סלחני לכל טיפול קשה וישמור טינה על התוקפן. הוא יכול להיות אגרסיבי כלפי כלבים ובעלי חיים אחרים, ויש לו יצר טרף חזק, מה שמקשה עליו לעיתים. אומרים שהאיירדייל לא מתחיל לקרבות – הוא מסיים אותם. אימון ציות עקבי וחיובי הוא חובה, כמו גם חצר מגודרת היטב.

באופן לא מפתיע, איירדייל הוא כלב שמירה מצוין. הוא יגן על משפחתו מפני פולשים בנאמנות עזה ואמיצה. עם זאת, הוא ידידותי לאורחים מוזמנים בביתו.

אל תטעו: איירדייל לא רק רציני – הצד השני שלו הוא מצחיק ושובב. הוא נהנה מחברת משפחתו, והוא אוהב להשתולל ולשחק, לזרוק צעצועים, לגנוב גרביים מלוכלכים, לחטוף אוכל מדלפק המטבח, ולרוב בדרך כלל ליצור שובבות. הוא מתבגר לאט, ולעתים קרובות הוא מתנהג בצורה ‘גורית’ גם לעת זקנה.

האיירדייל הוא זן מרתק. הוא אמיץ ואתלטי, מסוגנן ומטופש. בעלים רבים אומרים שהדבר היחיד טוב יותר מאיירדייל טרייר אחד הוא שניים כאלה.

  • כמו כל הטריירים, גם לאיירדייל יש נטייה טבעית לחפירה (בדרך כלל באמצע גן פרחים יפהפה), לרדוף אחרי בעלי חיים קטנים ולנביחות.
  • איירדייל טרייר הוא אספן פעיל של מזכרות אנושיות. הוא יאסוף כמעט כל דבר (גרביים, תחתונים, צעצועי ילדים) כדי להוסיף למאגר האוצרות שלו.
  • בהיותו כלב עבודה עתיר אנרגיה, האיירדייל טרייר זקוק להתעמלות יומית. באופן כללי, הוא נשאר פעיל ומלא אנרגיה לאורך כל חייו. הוא לא מתאים לחיי דירה, והוא זקוק לבית עם חצר גדולה ומגודרת.
  • הלעיסה היא עוד הרגל מועדף. הוא ילעס כל דבר, ויש להשאירו בהשגחה עם צעצועים כשאתה רחוק מהבית.
  • איירדייל הוא כלב עצמאי, אך הוא נהנה להיות בן למשפחה. הוא הכי שמח כשהוא נמצא עם בעליו, והוא לא אמור להיות כלב בחצר האחורית.
  • טרייר איירדייל טוב מאוד עם ילדים ונקרא בחיבה שמרטפות אמינות. עם זאת, לעולם אין להשאיר ילדים וכלבים ללא פיקוח.
  • טיפוח הכרחי, לכן התכונן לשלם למספרת כלבים או ללמוד לטפח בעצמך.
  • אימונים וסוציאליזציה הם חיוניים כדי ללמד את איירדייל נימוסי כלבים נכונים. אם הוא לא רגיל לכלבים ואנשים אחרים, הוא יכול לריב.
  • כדי להשיג כלב בריא, לעולם אל תקנה גור ממגדל חסר אחריות. חפש מגדל מכובד שבודק את כלבי הגידול שלו כדי לוודא שהם נקיים ממחלות גנטיות שהם עלולים להעביר לגורים, ושיש להם מזג בריא.

לאיירדייל הבחנה להיות הגדול ביותר מבין הטריירים. הניסיון הראשון ליצור את איירדייל טרייר, אף על פי שלאף אחד לא הייתה תוכנית מתכוונת באותה תקופה, היה בשנת 1853. Rough-Coated Black ו-Tan Terrier מוזגו בתקווה ליצור כלב ספורט מעוגל היטב שיכול היה לצוד לוטרות בנהרות וחולדות ביבשה.

הכלאה ראשונה הולידה כלב שהחזיק בפתיחות של טרייר והצליח לשחות ולהריח. תוך 12 שנים מרגע ההכלאה הראשונה, הכלב הפך להיות טרייר ספורטיבי פופולרי.

בשנת 1864 נערכה תערוכת הכלבים הראשונה בעמק אייר והווטרסייד טרייר התחרה תחת הכיתה טרייר שבור שיער (השם ווטרסייד או בינגלי טרייר לא הוזכר עד 1879). הסופר יו דלזיאל, לאחר ששפט את הכלב בתערוכה, המשיך ותיאר את הבינגלי טרייר כ”פר-אקסלנס … טוב במיוחד “. הערותיו הביאו להתעניינות מיידית בגזע וזעקת מחאה מצד מעריציו שהכחישו את העובדה שדלזיאל איתר את בינגלי כמקום הולדתו של הגזע.

בשלב זה, קבוצת חובבים הצטרפה והחליטה כי יש לשנות את שם ווטרסייד או בינגלי טרייר לאיירדייל טרייר. הוא האמין כי השם האמיתי הוצע לראשונה על ידי אורוות ד”ר גורדון, ששפטו את הכלבים שנה לפני דלזיאל, אך קשה לאמת עובדה זו. בשנת 1880 הזדמן שוב לדזיאל לשפוט את איירדייל טרייר והתייחס לכלב ככזה בדו”ח שלו.

השם איירדייל טרייר לא היה מקובל או נפוץ בתחילה, מה שיצר בלבול רב. בתערוכות שונות נערכו שיעורים לאחד או לשלושת שמות הגזע ורק בשנת 1886 קיבל מועדון המלונה באנגליה את איירדייל טרייר כשמו הרשמי של הגזע.

מועדון איירדייל טרייר של אמריקה נוסד בשנת 1900 ובשנת 1910 החל המועדון גביע נצחי המוצע בתצוגות של מועדון האם. גביע זה ידוע בשם קערת איירדייל ושמות הזוכים נחקקו על הקערה.

טרייר איירדייל שימשו לאורך כל מלחמת העולם הראשונה כשליחים, זקיפים, נושאי מזון ותחמושת, צופים, כלבי אמבולנס, כלבי נפגעים של הצלב האדום, כלבי מזחלות וכלבי שמירה. המלחמה הביאה סיפורי אמיצותו ונאמנותו של איירדייל טרייר ועוררה פופולריות בגזע. הנשיאים תיאודור רוזוולט, וורן הרדינג וקלווין קולידג’ היו בין האנשים הרבים שהיו בבעלותם ודמיונם.

בשנת 1949 דורג איירדייל טרייר במקום ה -20 בפופולריות על ידי מועדון המלונה האמריקני, אך מאז צנח בהדרגה. חלק מירידה זו נובע משימוש מוגבר ברועה הגרמני בתפקידים שמילא איירדייל באופן מסורתי.

זכרים גובהם 23 ס”מ ומשקלם נע בין 50 ל -65 ק”ג. הנקבות מעט נמוכות יותר, ומשקלן 40 עד 55 קילו.

איירדייל הוא כלב חרוץ, עצמאי ואתלטי עם הרבה אנרגיה וסיבולת. הוא נוטה לחפור, לרדוף ולנבוח – התנהגויות המגיעות באופן טבעי לגזעי טרייר. תכונות אלה יכולות לתסכל את הבעלים שאינם מכירים את אישיות איירדייל.

אם אתה חושב על איירדייל, שקול אם אתה מוכן לחיות עם נטייתו להתנהגויות שעלולות להיות בלתי רצויות – והאם אתה רוצה לקחת על עצמך את האתגרים הנלווים לאופיו העצמאי. אם תחליט שאתה כן, תשמח מהגישה האקטיבית, האוהבת, אפילו הקומית של האיירדייל.

האיירדייל הוא זן תוסס, והוא זקוק לשפע פעילות. אל תשאיר אותו לבד לפרקי זמן ארוכים, או שהוא עלול להשתעמם, מה שמוביל להתנהגויות הרסניות כאמור. שמור על אימונים מעניינים ורעננים – תרגילים שחוזרים על עצמם יהפכו לשעמום לאיירדייל. הוא מונע בצורה הטובה ביותר מפינוקים ושיטות חיזוק חיוביות אחרות; יש להימנע משיטות אימון מקדחות.

כלב שמירה אמין, איירדייל מתגאה בהגנה על משפחתו. הוא יכול להיות אפוטרופוס עז אך ידידותי עם משפחתו וחבריו.

בסופו של דבר, המזג מושפע ממספר גורמים, כולל תורשה, אימון וסוציאליזציה. גורים עם מזג נחמד הם סקרנים ושובבים, מוכנים לגשת לאנשים ולהיות מוחזקים על ידם. 

פגוש תמיד לפחות אחד מההורים – בדרך כלל האם היא הזמינה – כדי להבטיח שיש להם מזג נחמד שנוח לך. מפגש עם אחים או קרובי משפחה אחרים של ההורים מועיל גם להערכה כיצד יהיה גור כשיהיה גדול.

כמו כל כלב, ה- Airedale זקוק לחיברות מוקדמת – חשיפה לאנשים רבים, מראות, צלילים וחוויות – כשהם צעירים. סוציאליזציה מסייעת להבטיח כי כלבלב איירדייל שלך יגדל להיות כלב סבלני ונעים.

 

Airedales הם בדרך כלל בריאים, אך כמו כל הגזעים, הם נוטים למצבים בריאותיים מסוימים. לא כל איירדיילס יקבלו את כל המחלות הללו או את כולן, אך חשוב להיות מודעים להן אם אתם שוקלים גזע זה.

אם אתה קונה גור, מצא מגדל טוב שיראה לך אישורי בריאות להורי הגור שלך. אישורי בריאות מוכיחים כי הכלב נבדק.

דיספלסיה של מפרק הירך: זהו מצב תורשתי בו עצם הירך אינה משתלבת היטב במפרק הירך. יש כלבים שמראים כאב וצליעה על אחת או שתי הרגליים האחוריות, אך אחרים אינם מראים סימני אי נוחות כלפי חוץ. (בדיקת רנטגן היא הדרך הבטוחה ביותר לאבחון הבעיה.) כך או כך, דלקת פרקים יכולה להתפתח ככל שהכלב מזדקן. אין לגדל כלבים עם דיספלסיה של מפרק הירך – אז אם אתה קונה גור, בקש מהמגדל הוכחה לכך שההורים נבדקו לגבי דיספלסיה של מפרק הירך והם נקיים מבעיות.

אלרגיות: אלרגיות הן מחלה שכיחה אצל כלבים, והאירדייל אינו יוצא מן הכלל. ישנם שלושה סוגים עיקריים של אלרגיות: אלרגיות למזון, המטופלות על ידי סילוק מזונות מסוימים מדיאטת הכלב; אלרגיות למגע, הנגרמות כתוצאה מתגובה לחומר מקומי כגון מצעים, אבקות פרעושים, שמפו לכלבים וכימיקלים אחרים; ואלרגיות בשאיפה, הנגרמות על ידי אלרגנים מוטסים כמו אבקה, אבק וטחב. הטיפול משתנה בהתאם לסיבה ועשוי לכלול מגבלות תזונתיות, תרופות ושינויים סביבתיים.

תת פעילות של בלוטת התריס: זוהי הפרעה בבלוטת התריס. זה נחשב כאחראי על מצבים כמו אפילפסיה, התקרחות (נשירת שיער), השמנת יתר, עייפות, היפרפיגמנטציה, פיודרמה ומצבי עור אחרים. הוא מטופל בתרופות ודיאטה.

אטרופיה פרוגרסיבית ברשתית (PRA): מדובר במשפחה של מחלות עיניים הכרוכות בהידרדרות הדרגתית של הרשתית. בתחילת המחלה, כלבים מושפעים הופכים לעיוורי לילה; הם מאבדים את הראייה במהלך היום עם התקדמות המחלה. כלבים מושפעים רבים מסתגלים היטב לראייתם המוגבלת או האבודה, כל עוד סביבתם נשארת זהה.

מחלת פון וילברנד: מצויה אצל כלבים ובני אדם, זו הפרעת דם המשפיעה על תהליך הקרישה. לכלב שנפגע יהיו תסמינים כמו דימום מהאף, דימום בחניכיים, דימום ממושך מניתוח, דימום ממושך במהלך מחזורי חום, ולעתים דם בצואה. הפרעה זו מאובחנת בדרך כלל בין גיל שלוש לחמש, ולא ניתן לרפא אותה. עם זאת, ניתן לנהל את זה עם טיפולים הכוללים פגיעות צמצום או תפירה, עירויים לפני הניתוח והימנעות מתרופות ספציפיות.

סרטן: כמו בני אדם, גם כלבים עלולים לחלות בסרטן. ישנם סוגים רבים ושונים של סרטן, והצלחת הטיפול שונה בכל מקרה ומקרה. עבור צורות מסוימות של סרטן, גידולים מוסרים בניתוח, אחרים מטופלים בכימותרפיה, וחלקם מטופלים כירורגית וגם רפואית.

 

איירדייל טרייר הוא כלב עבודה, ויש לו את האנרגיה והסיבולת הנלווים אליו. הוא זקוק להתעמלות קבועה – לפחות הליכה אחת ביום, אם כי עדיף שתיים, יחד עם השתוללות טובה בחצר האחורית. האיירדייל אוהב להחזיר, לשחק, לשחות ולהשתולל. הוא בן זוג ריצה נהדר, ובמקרים רבים יעייף את בעליו.

אילוף וסוציאליזציה (התהליך בו גורים או כלבים מבוגרים לומדים כיצד להיות ידידותיים ולהסתדר עם כלבים ואנשים אחרים) חיוניים לאיירדייל, החל משיעורי גור. שלבו חברתיות עם אימונים על ידי לקיחת איירדייל אתכם למקומות רבים ושונים – חנות לאספקת חיות מחמד, אירועים בחיק הטבע, טיולים ארוכים בפארקים סואנים. (גם אם אינך מתאר לעצמך שילדים רבים יבקרו בביתך, חשוב לחשוף אותו מוקדם לילדים בכל הגילאים.) בכל מקום שיש הרבה אנשים לפגוש והמראות לראות הם מקום טוב לקחת בו איירדייל.

חיזוק חיובי הוא הדרך הטובה ביותר ללמד איירדייל. אם אתם ניגשים לאימונים בגישה חיובית ומהנה ויש לכם הרבה סבלנות וגמישות, יש סיכוי מצוין שיהיה לכם איירדייל ממושמע היטב.

 

כמות יומית מומלצת: 1.5 עד 2.5 כוסות מזון יבש איכותי ביום, מחולק לשתי ארוחות.

הערה: כמה הכלב הבוגר שלך אוכל תלוי בגודל, בגיל, בחילוף החומרים וברמת הפעילות שלו. כלבים הם אינדיבידואלים, בדיוק כמו אנשים, ולא כולם זקוקים לאותה כמות אוכל. זה כמעט מובן מאליו שכלב פעיל מאוד יצטרך יותר מכלב לא פעיל. גם איכות המזון לכלבים שאתה קונה משפיעה.

שמור על מצב ה- Airedale במצב טוב על ידי מדידת האוכל שלו והאכלתו פעמיים ביום במקום להשאיר אוכל בחוץ כל הזמן. אם אתה לא בטוח אם הוא סובל מעודף משקל, תן לו את בדיקת העיניים ואת בדיקת הידיים.

ראשית, הסתכל עליו למטה. אתה אמור להיות מסוגל לראות מותניים. ואז הניחו את הידיים על גבו, האגודלים לאורך עמוד השדרה, כשהאצבעות פרושות כלפי מטה. אתה אמור להיות מסוגל להרגיש אך לא לראות את צלעותיו מבלי שתצטרך ללחוץ חזק. אם אתה לא יכול, הוא זקוק פחות לאוכל ויותר פעילות גופנית.