האם חיות מחמד חכמות יותר מילדים?

כלב חכם

מה בעצם קורה במוחו של חיית המחמד שלך? יתכן שלא תאמינו מה שמגלים מדענים על מוחם של חתולים וכלבים.

למרות העובדה שהדיון על חתול מול אינטליגנציה משתולל, האמת היא שעד לאחרונה מעט מאוד הובן לגבי מוחם של חיות המחמד שלנו. עם זאת, במהלך השנים האחרונות נחקרים תעלומות שמאחורי אותן מיונים ונדודים, והיו כמה תגליות מפתיעות הנוגעות לאופן שבו כלבים וחתולים חכמים באמת.

האם הכלב שלך חכם יותר מגיל שנתיים?

שב, תישאר, תביא! אם השקעתם אפילו מעט זמן באילוף כלבכם, רוב הסיכויים שהוא מגיב לפקודות בסיסיות אלו. אבל מה אם הכלב שלך יכול להבין בדיוק כמו ילדך בן השנתיים? צ’ייסר, בורדר קולי שהוצג לאחרונה בתכנית טלוויזיה, לא רק שולט באוצר המילים הממוצע של 300 מילים של מרבית הפעוטות, אלא שהוא עשה מעל ומעבר ולמדה 1,000 מילים ייחודיות עצומות.

הבעלים של צ’ייסר, פרופסור בדימוס לפסיכולוגיה ג’ון פילי, לימד אותו שמות של מאות צעצועים. צ’ייסר למד גם שלשמות עצם ופעלים יש משמעויות שונות. מילת המפתח כאן נלמדת: צ’ייסר אינו פשוט משייך צלילים לפקודות, אלא מכיר במשמעות העצמאית הקשורה לכל מילה. היא הוכיחה שלכלבים יש את היכולת ללמוד ולשמור מידע באותה צורה בה עושים ילדים אנושיים. חוקרים במכללת וודפורד ערכו ניסויים לבדיקת האינטליגנציה של צ’ייסר, והם הגיעו למסקנה שיש לו את היכולות הדרושות ל-“לימוד שפה אנושית”. המחקר הוכיח כי לכלבים יש את היכולת לא רק לפתח אוצר מילים נרחב, אלא גם לקטלג אובייקטים על ידי שימוש ביותר משם עצם אחד כמתאר אובייקטים. במילים אחרות, צ’ייסר לומד לתקשר עם בני אדם באמצעות שפה.

כמה באמת חתולים וכלבים מבינים?

כשנותר עוד כל כך הרבה ללמוד על אינטליגנציה של חתולים וכלבים, יש המון שאלות לגבי אופן פעולתם של מוחותיהם, לא פחות מכך: “עד כמה הם באמת מבינים כיצד בני האדם מתקשרים?” בריאן האר, אנתרופולוג אבולוציוני מאוניברסיטת דיוק, הפך לאחרונה את מחקריו המדעיים מבני אדם לכלבים. הוא מאמין שצ’ייסר מייצג פריצת דרך בחקר ההכרה של הכלבים. לדברי האר, צ’ייסר לומד באמצעות מסקנה חברתית, תכונה שרק מעט מאוד בעלי חיים מחזיקים בה. כדי להמחיש כיצד עובדת הסקה חברתית, האר יסתיר כדור מתחת לאחת משתי כוסות ויצביע על הכוס הנכונה. כלבים, בדיוק כמו פעוטות צעירים, יסיקו אז שהכדור נמצא מתחת לכוס שמופנים אליו וישימו אותו נכון. זו עשויה להיראות כמשימה פשוטה, אך כפי שהוכח ממחקרו של הארס עצמו, אפילו קופי האדם, קרובי המשפחה הגנטיים הקרובים ביותר של האנושות, אינם מסוגלים לחשוב.

בדומה לכלבים, גם חתולים מסוגלים לנמק מסקנות. המדען ההונגרי אדם מיקלוסי, אחד המומחים הגדולים בעולם להכרת בעלי חיים, ערך את אותה בדיקת הצבעה שהארה החילה על כלבים עם קבוצת חתולים. בכך הוא קיבל תוצאות דומות והוכיח כי חתולים הצליחו ללמוד באמצעות מסקנה חברתית – ממש כמו בני אדם וכלבים.

מיקלוסי לקח את מבחן ההנמקה ההסקתית צעד קדימה על ידי הצבת ניסוי בו הוצגה לחתולים ולכלבים קערת מזון שאי אפשר היה להגיע אליה. לאחר מספר דקות של עבודת הקערה, הכלבים התייאשו וחיפשו את בעליהם לעזרה. לעומת זאת, חתולים המשיכו לכפות על הקערות והתעלמו מבעליהם.

בתחילה יתכן שאתה נוטה להאמין שהדבר מוכיח שלחתולים אין חשיבה מורכבת, אך יתכן שהתוצאות קשורות יותר לאופן בו חתולים רואים בני אדם ולא כמה חתולים אינטליגנטים הם. כפי שכל בעל חתול יודע, נראה שלחתולים יש שכל משלהם, כביכול, והם נוטים להגיב לבני אדם רק כשמתאים להם. למרות שחתולים עשויים להבין כיצד אנו מתקשרים, הם עשויים גם לבחור בכוונה להתעלם מאיתנו.

סוגים שונים של אינטליגנציה של חתולים וכלבים

היכולות של צ’ייסר אמנם מייצגות צעד עצום בהבנת מוח הכלבים, אבל קשה לא לתהות אם הוא פשוט אנומליה. אחרי הכל, נראה כי רוב הכלבים לא מבינים 1,000 מילים ואפילו לא 100. צ’ייסר מעניק את יכולותיו יוצאות הדופן לכמות והאנרגיה העצומים שהשקיעה בעליו בעבודה איתו לפיתוח אוצר המילים שלו. כפי שג’ון פילי אומר לאנדרסון קופר במשך 60 דקות, לשפע כלבים יש פוטנציאל להציג רמות גבוהות יותר של אינטליגנציה – אם בעליהם יקדישו את הזמן לעבוד איתם.

זה לא אומר שכל חיית מחמד מכילה גאונות לא מנוצלת. בדומה לבני אדם, כלבים וחתולים מגיעים בכל הצורות והגדלים, כמו גם ברמות שונות של אינטליגנציה. בעלי חיים מסוימים עשויים להיות מתקשרים מצוינים, בעוד שאחרים מראים אינטליגנציה רבה יותר בזיכרון או בהיגיון. הודות לבריאן האר, אתה יכול לגלות בעצמך עד כמה הכלב שלך חכם באמצעות אתר האינטרנט שלו Dognition. האתר מספק לבעלי חיות מחמד משחקים קוגניטיביים מבוססי מדע שיכולים להעריך את היכולות הספציפיות של הכלב שלך. כל מידע שנאסף מתווסף למאגר המחקר של הארה בכדי לסייע לתובנות נוספות בקוגניציה של כלבים.

יש עדיין כל כך הרבה מה לגלות על אינטליגנציה של חתולים וכלבים, אך החדשות הטובות הן שהמדע מתחיל להכיר בחשיבות הלימוד שלו. עם ניסויים חדשים שנעשים, ובאמצעות שימוש בטכנולוגיות כמו מכונות MRI לחקר פעילות מוחית של הכלבים, אנו מתקרבים יותר ויותר לפתוח באמת את מוחם של חתולים וכלבים. לא משנה מה מתגלה, כפי שכבר יודעים בעלי חיות מחמד, הקשר והתקשורת שאנו חולקים עם חיות המחמד שלנו הם קשר עמוק ומשמעותי.

שתפו את הפוסט

הירשמו לניוזלטר שלנו

קבלו עדכונים ולמדו מהטובים ביותר!

עוד כתבות בנושא