4 התנהגויות כלבים שמפרשים לא נכון

כלב מושך בחבל

רוב בעלי הכלבים הנבונים מיומנים למדי בקריאת שפת גוף כלבית ובפרשנות נכונה של קוליות. אבל עדיין, לפעמים יכול להיות בלבול כשמדובר באותות והתנהגויות מסוימות. הדוגמאות הבאות הן בדרך כלל מובנות בצורה לא נכונה ולכן לעתים קרובות מפרשים אותן בצורה שגויה.

1. כישכוש בזנב

זה מפתיע כמה אנשים יתבוננו בכלב שאינו מרוצה בעליל מכלב או ממצב אחר ואומרים, “זה בסדר. הזנב שלו מתנדנד.” זה לא אומר שזנב מתנדנד לא יכול להצביע על כך שכלב מאושר; לרוב זה עושה זאת. אם הזנב מקביל לקרקע, רופף ורחב – גולדן רטריבר קלאסי “השמיים כחולים, הציפורים שרות” – רוב הסיכויים שהכלב מרגיש בסדר ומאושר. אך אם הזנב מוחזק נמוך ומתנודד בקשת הדוקה ומהירה, ייתכן שהכלב מרגיש עצבני, חרד או נרגש או מגלה כניעה. זנב שמונף גבוה ומתנדנד בקשיחות עשוי להצביע על דומיננטיות או אפילו תוקפנות. יש הרבה דקויות לתנוחת הזנב ולתנועה, אך המסקנה החשובה היא לא להניח שזנב מכשכש תמיד מסמל ידידותיות או אושר.

2. הצגת שפת גוף “אגרסיבית”

מהצד השני, אל תניח שמה שמבחינה מסורתית נחשב לשפת גוף אגרסיבית – נביחות בזמן שקשור ברצועה, למשל – תמיד מציין תוקפנות שטוחה. פעמים רבות, תצוגות אלו הן תוצר של תגובתיות מבוססת פחד. כשכלב לא מרגיש בנוח עם כלב, אדם אחר או משהו אחר, תצוגת האיומים שלהם נועדה לגרום לכך שהדבר הגדול והמפחיד ייעלם. אם הכלב לומד שזה עובד, הוא צפוי להמשיך לחזור על ההתנהגות. בוא נגיד שכלב הולך ברצועה ורואה כלב אחר שיורד בשביל לכיוונו. לא נעים לו מהכלב ואולי אפילו מפחד, אז הוא צוהר ונובח כשהכלב עובר. הכלב מתרחק, ולמרות שפעולה זו הייתה תוצר של הסתלקות ברצועה, במוחו של הכלב, מעשיו הצליחו. התשובה במקרים כאלה היא לעולם לא להעניש את ההתנהגות, שהיא באמת רק סימפטום, אלא לטפל במצב הרגשי הבסיסי באמצעות טכניקות כמו התניה קלאסית – חשוב לתת לכלב שלך פינוק טעים בכל פעם שכלב אחר ניגש, ליצור חיזוק חיובי. ברגע שהכלב שלך לא מרגיש מאוים, ההתנהגות נעלמת. אני לא מציע שכל כלב שנראה תוקפני באמת לא – חלקם בהחלט – אבל שמה שנראה כמו תוקפנות עשוי בהחלט להיות תצוגה של תגובתיות מבוססת פחד.

3. נהמה במהלך המשחק

כשבעלים אומר, “הכלב שלי נוהם עלי”, אני מודאג. אבל אחרי שעשיתי קצת סקר אני מגלה לפעמים שהנהמה מתרחשת במהלך המשחק. לרוב, משחק זה כולל צעצוע משיכה. עכשיו, אין שום דבר רע במשחק משיכה עם הכלב שלך אם זה נעשה נכון, כלומר יש הפסקות במשחק, שום אצבעות או חלקי גוף אחרים לא נפגשים עם שיני הכלב, והכל נשלט היטב. זה נורמלי לחלוטין שכלבים נוהמים כשהם משחקים במשיכה. יתכן שתבחין בכלבך הנוהם במהלך המשחק עם כלב אחר. זה גם נורמלי. כמובן, יש כמה נהמות שמאיימות, ולכן יש לפרש כל נהמה בהקשר לנסיבות באותה תקופה. אם אי פעם נוהם כלב ואתה לא בטוח מה הוא אומר, חזור לאט. ואז, אם זה הכלב שלך, בדוק מה גרם לזה, ובמידת הצורך, התייחס לנושא הבסיסי.

4. Humping

Humping הוא אחד מאותם התנהגויות כלבים שרבים מבעלי הכלבים ישמחו שלא היו קיימים. יש רק משהו מביך כאשר, במהלך ארוחת ערב, הכלב שלך מתחיל לדפוק את כריות הספה. אך האם התנהגות זו היא באמת מינית? אנשים רבים מאמינים שכן. אך בעוד שHumping יכולה להיות מינית, במיוחד לכלבים צעירים, לעיתים קרובות ישנן סיבות אחרות שמאחוריה. לרוב, הגורם התורם הוא עוררות. אני לא מתכוון לסוג המיני, אלא לסוג ההתרגשות. לעתים קרובות תראה כלבים בקבוצות משחק דוחפים זה את זה. זה חלק נורמלי במשחק, וכל עוד הכלב בצד המקבל לא מפריע לו, הכל טוב. כמובן שעל הבעלים לפקח על כלביהם ולהתערב בכל אינטראקציה מטרידה. Humping יכולה להיות גם תגובה למתח, ואף יכולה להפוך להתנהגות שואפת תשומת לב, כמו אצל כלבים שעושים זאת על רגלי בעליהם. בקיצור, אל תניח שהHumping היא התנהגות מינית, כי לרוב יש סיבות אחרות.

 

כפי שאתה יכול לראות כאשר התנהגויות כלבים אלה מוסברות, לחתיכת שפת גוף אחת יכולה להיות יותר ממשמעות אחת. הערך תמיד את המצב הכללי כדי להבין מה הכלב שלך באמת אומר.

שתפו את הפוסט

הירשמו לניוזלטר שלנו

קבלו עדכונים ולמדו מהטובים ביותר!

עוד כתבות בנושא